Normobaria tlenowa

Komora normobaryczna to forma naturalnej, całkowicie bezpiecznej i co najważniejsze skutecznej terapii. Polega ona na dostarczeniu do organizmu bardzo dużej ilości tlenu. Ciśnienie jakie w niej panuje sięga 1500 hPa. Jedyne co musi zrobić pacjent to wejść do środka, wygodnie sobie usiąść i swobodnie oddychać.

Kluczem w tej terapii jest zwiększenie liczby komórek macierzystych. Właśnie to daje organizmowi szanse na szybszą regenerację i naprawę już chorych czy uszkodzonych tkanek. 

W przeciwieństwie do typowych komór hiperbarycznych, w naszej tlen nie jest podawany w maskach. Również sam pobyt w środku nie jest ograniczony czasem, gdyż panują tu fizjologiczne warunki.

W organizmie człowieka poddanego tej metodzie, tlen przenoszony jest nie tylko dzięki hemoglobinie, ale ulega także rozpuszczeniu w osoczu krwi. Jakie to przynosi efekty? Wyniki licznych badań wskazują, iż w określonych stanach medycznych komora hiperbaryczna może nawet ratować życie. Ponadto doskonale stymuluje gojenie i naprawę tkanek, poprawia krążenie krwi wspierając organizm w walce z zakażeniami, a także działa bakteriobójczo i bakteriostatycznie. Co ważne, zmniejsza również obrzęki tkanek oraz przyspiesza eliminację tlenku węgla.

Widok komory z zewnątrz
 Widok komory z zewnątrz

Metoda ta przynosi zdecydowaną poprawę przy takich schorzeniach jak cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe, łuszczyca czy inne choroby skórne. Wspiera stany po zabiegach chirurgicznych, pomaga w autyzmie, ADHD i po porażeniu mózgowym. Wspomaga walkę z nadwagą, alergiami, bezsennością, potencją. Pacjenci mający problemy z aparatem ruchowym, problemami ze szpikiem kostnym, chorobami wątroby czy po udarze mózgu, odnotowywali radykalną poprawę stanu zdrowia.

Trzeba jednak pamiętać, iż wspomniana metoda nie zastępuje antybiotykoterapii czy chirurgii. Niewątpliwie jednak wspomaga terapię określonych schorzeń, stanowiąc część kompleksowego leczenia.

Wielkim orędownikiem normobarii tlenowej jest dr Jan Pokrywka, lekarz z ponad 30-letnim stażem. To wybitny specjalista w leczeniu akupunkturą i dietoterapią, a także twórca pierwszego na świecie domu normobarycznego. Obecnie komór normobarycznych jest już w Polsce 6. Zainteresowanie tego typu terapią widoczne jest także w środowisku lekarzy medycyny akademickiej.

Zawartość niektórych składników powietrza atmosferycznego
(materiał źródłowy - Wikipedia)

Składniki % ppm
 tlen 20,946 20.9460
 dwutlenek węgla 0,0360 360
wodór  0,00005 0,50

KOMORA NORMOBARYCZNA

Ciśnienie atmosferyczne może się jednak zmieniać pod wpływem zjawisk pogodowych. Średniej wielkości ciśnienie atmosferyczne na Ziemi na wynosi 1013,25 hPa. Optymalna wilgotność powietrza, w której człowiek najlepiej się czuje wynosi 40-60%

Mierzalne składniki mieszanki powietrza

Składniki % ppm
 tlen 34-40   340.000-400.000
 dwutlenek węgla  0,5-2,0 5.000-20.000 
wodór   0,5  5.000

Ciśnienie atmosferyczne w komorze wynosi około 1500 hPa.
Wilgotność kontrolowana pochłaniaczem pary wodnej w komorze wynosi 40-60%.
Komora w Pankach funkcjonuje od sierpnia 2016 roku. 

Ilość miejsc siedzących - 10

Wnętrze komory    

Subiektywne zgłaszane uwagi osób po wizycie w komorze :

  • więcej siły i energii do funkcjonowania,

  • ogólnie lepsze samopoczucie,

  • lepszy i głębszy sen

  • poprawa skóry

  • powolna poprawa gojenia ran, także związanych z cukrzycą

  • poprawa widzenia u osoby z niedotlenieniem siatkówki

Prosimy pamiętać, że przeciwwskazaniem bezwzględnym jest uszkodzenie błony bębenkowej uszu. Nie polecamy także korzystania z komory w okresie ostrej infekcji układu oddechowego, kataru ze względu na dobro pacjenta (bardziej odczuwa się proces kompresji w śluzie), ale także ze względu na obecność innych pacjentów (niebezpieczeństwo zarażenia).

Komora jest systematycznie sprzątana, dezynfekowana, ozonowana, używamy także lampy bakteriobójczej, podobny proces dotyczy zainstalowanej tam klimatyzacji.

Pacjenci przed rozpoczęciem pierwszej sesji w komorze normobarycznej uczeni są metod wyrównywania ciśnień opartych na próbie Valsalvy. W ten sposób sprawdza się drożność trąbki słuchowej i ocenia stan ucha środkowego, którego część stanowi trąbka słuchowa. Łączy ona jamę bębenkową z gardłem i wyrównuje ciśnienie w jamie bębenkowej.

Pacjenci dostają także w śluzie każdorazowo wodę do picia dla ułatwienia procesu wyrównania ciśnienia w uchu wewnętrznym.

Czasem może być odczuwalny dyskomfort czy dolegliwości bólowe w obrębie narządu słuchu. Są to najczęściej pojedyncze i oczywiście przemijające sytuacje.

Należy pamiętać, że tlenoterapia jest formą wspomagającą obok całego procesu zadbania o swoje zdrowie nie tylko fizyczne, ale psychiczne i rozwój duchowy.

Staramy się w trakcie pobytu w normobarii szerzyć profilaktykę zdrowotną w tym zakresie, korzystając z dostępu do Wi-Fi, prezentujemy filmy i wykłady prozdrowotne, pielęgniarka obsługująca komorę rozmawia z pacjentami.

     Wejście do komory    Wnętrze komory    Toaleta